Balony – Balloons

Na świecie istnieje kilka rodzai balonów dekoracyjnych, które można napełnić helem lub powietrzem i ozdobić nimi otoczenie. Najbardziej popularnym i rozpoznawalnym jest i pozostaje król balonów,czyli balon lateksowy. Powstał on jako pierwszy. Po nim pojawiły się balony foliowe, a później balony bubble. Każdy z tych 3 rodzai balonów ma swoje unikalne właściwości i historię.

Historia Balona Lateksowego, balona foliowego i balona bubble.

Balony lateksowe w zwierzęce printy napełnione helem

Na początku balonem nazywano okrągłe kreacje wykonane … ze zwierzęcych jelit czy ich wnętrzności. Nadmuchiwano takie jelito powietrzem żeby tworzyło taką lekką piłkę. Nie było to oczywiście estetyczne i z czasem człowiek ulepszył swój prototyp balona dekoracyjnego.

I w ten oto sposób w 1824 r. powstały pierwsze balony przypominające wyglądem te dzisiejsze. Wynalazł je naukowiec Profesor Michael Faraday. Były mu potrzebne do eksperymentów z wodorem w jego laboratorium w Royal Institution of Great Britain w Londynie. Taki balon składał się z dwóch kawałków gumy połączonych razem ze sobą mąką, która miała scalić obie połówki, ale pozostawiając przy tym otwór. Naukowiec zauważył,że po napełnieniu wodorem jego balon posiada sporą moc unoszenia się do góry. Niestety stwierdził też,że z jego balona dosyć szybko ucieka gaz. Rok później brytyjski wynalazca i producent gumy Thomas Hancock zaczął dystrybuować zestawy do tworzenia balonów po całym Londynie. Już w 1847 roku londyńscy sprzedawcy handlowali ulepszoną wersją balona ze zwulkanizowanej gumy, która powodowała,że balon był bardziej elastyczny. Ludzie bardzo polubili balony z gumy i zaczęto ich chętniej używać do eksperymentów meteorologicznych, w wojsku czy jako wystrój imprez. Potem balony były udoskonalane i zaczęto używać do ich produkcji naturalnego lateksu z drzew. Takie balony lateksowe znamy dzisiaj.

Duży Balon Foliowy w kształcie słońca

W szybkim skrócie: balony do modelowania powstały w 1912 roku w Stanac Zjednoczonych i po 1930r. nastała gorączka „twistowania” balonów i tworzenia różnych balonowych rzeźb i postaci, np. pieska z balonów. Dopiero w latach 70-tych pierwsze balony foliowe. Foliowe balony lepiej zachowywały swój oryginalny kształt i można było na nich nadrukować oryginalny wzór czy napis, np. ” Happy Birthday ! „. Balony Bubble to najmłodszy członek rodziny balonów imprezowych. Jest on stworzony z mieszanki różnych materiałów, które umożliwiają mu niesamowite rozciągnięcie po napełnieniu helem lub powietrzem przy jednoczesnym zachowaniu idealnego kształtu. Wyglądem przypominają one bańki mydlane lub piłki plażowe. Są półprzeźroczyste i mogą być nadrukowane lub całkowicie przeźroczyste. Jako jedyne ze wszystkich balonów potrafią latać nawet do 30 dni po napełnieniu ich helem !

Balony do modelowania po nadmuchaniu powietrzem
Balon Bubble z nadrukiem

Balony ekologiczne i dobrej jakości

Jako firma Balomania współpracujemy jedynie z producentami balonów, które są ekologiczne i biodegradowalne. Jednym z takich producentów jest amerykańska firma Qualatex – pionier w produkcji balonów imprezowych. Balony tego producenta to gros produktów na naszej stronie ze względu na najlepszą jakość na rynku oraz między innymi ze względu na to,że nie są one chemicznie „śmierdzące”, więc nie drażnią nosa i również dlatego,że są bezpieczne dla dzieci i nie powodują uczuleń.

Balony lateksowe są produktem, który rozkłada się w ziemi, więc jest produktem biodegradowalnym. Kupując u nas balony foliowe czy bubble radzimy brać pod uwagę ich ponowne użycie. Jeśli na balonie foliowym nie ma uszkodzeń, to można go ponownie napełnić helem lub powietrzem. Balona bubble można dopełnić pod warunkiem,że hel lub powietrze, którym go napełniono nie uleciało z niego do końca. Ten typ balona „preferuje” ciągłe rozciągnięcie, napięcie oraz wilgotny klimat.

Balon lateksowy Qualatex – naturalny produkt

Zachęcamy do śledzenia naszych postów oraz nowości balonowych na naszej stronie!

Balony lateksowe różnych wielkości napełnione powietrzem tworzące ścianę z balonów

Źródła informacji: Wikipedia , Slate.com , Qualatex.com oraz wiedza własna.